АТП Виена

Новак Ѓоковиќ доживеа дебакл од италијански тенисер во Виена

Српскиот тенисер во четвртфиналето го заврши настапот на турнирот во Виена откако доживеа вистински дебакл од италијанскиот тенисер Лоренцо Сонего, Ѓоковиќ освоои само три гејма. 

Новак Ѓоковиќ доживеа изненадувачки тежок пораз на турнирот во Виена, Лоренцо Сонего ја имаше победата на кариерата.
 
Сонего првиот сет го доби со 6-2, а вториот со 6-1. Ова беше само трет пораз за Ѓоковиќ оваа година.
 
25-годишниот Италијанец е на 42. место на АТП листата, тоа е и неговиот најдобар ранкинг во кариерата.

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе