Нова убедлива победа на Ѓорческа во Белград

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа со само два загубени гејма ја победи турската тенисерка Башак Ерајдин. 

Ѓорческа дојде до втората победа во втората фаза од Источно европскиот шампионат кој се одржува во Белград.
 
Нашата тенисерка утринава беше подобра од Турчинката Ерајдин која е рангирана на 427. место на ВТА листата. Лина славеше со 6-0 и 6-2.
 
Ѓорческа утре е слободна, а во петок игра против Србинката Ивана Јоровиќ која е 228 место на ВТА ранг листата.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе