ИТФ фјучрс Анталија

Нова титула во двојки на Лина Ѓорческа, македонската тенисерка победи во Анталија

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа во двојки заедно со Хрватката Маријана Дражиќ го освоија трофејот на турнирот во Анталија. 

Лина Ѓорческа во сингл загуби денеска во полуфиналето, но победи во двојки и го освои петтиот трфеој во 2019 година.
 
Македонката и Хрватката ги победија вторите носителки Ева Ведер и Стефани Џудит Вишер од Холандија со 2-1 во сетови.
 
Во првиот сет Ѓорческа и Дражиќ победија со 7-5, вториот го загубија со 6-4, а во третиот решавачки сет беа подобри со 10-7.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе