Мото ГП

Нова победа за Квартараро, подиум за Роси

Убедлива трка и втора победа по ред за Фабио Квартараро во Херез, Валентино Роси по 199 пат се искачи на подиумот, „докторот“ го освои третото место. 

Квартараро минатиот викенд дојде до првата победа во Мото ГП, а денеска го обезбеди вториот триумф и тоа на убедлив начин покажувајќи дека оваа година може да се бори за шампионската титула и да ги искористи проблемите на Маркез.
 
На денешната трка Квартараро доминираше на патеката, го освои првото место со дури осум секунди пред вториот, Маверик Вињалес.
 
Вињалес во финишот имаше директна пресметка со својот клупски колега Валентино Роси и успеа да го помине во претпоследниот кур. Но Валентино Роси е задоволен со самиот пласман на подиумот, долго време не се качил таму, а ова му беше вкупно 199 пати.
 
Трагичар на денот беше Бањаја од Дукати кој долго време беше второ место, но неговиот Дукати откажа по што тој предвреме ја заврши трката.
 
Квартараро сега има 50 бодови, толку повеќе од Маркез кој имаше тежок пад во првата трка, поради кој го пропушти и денешното возење. Втор е Вињалес со 40 бодови, Довициозо има 26 на третото место.
 

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе