Мото ГП

Нова победа за Квартараро, подиум за Роси

Убедлива трка и втора победа по ред за Фабио Квартараро во Херез, Валентино Роси по 199 пат се искачи на подиумот, „докторот“ го освои третото место. 

Квартараро минатиот викенд дојде до првата победа во Мото ГП, а денеска го обезбеди вториот триумф и тоа на убедлив начин покажувајќи дека оваа година може да се бори за шампионската титула и да ги искористи проблемите на Маркез.
 
На денешната трка Квартараро доминираше на патеката, го освои првото место со дури осум секунди пред вториот, Маверик Вињалес.
 
Вињалес во финишот имаше директна пресметка со својот клупски колега Валентино Роси и успеа да го помине во претпоследниот кур. Но Валентино Роси е задоволен со самиот пласман на подиумот, долго време не се качил таму, а ова му беше вкупно 199 пати.
 
Трагичар на денот беше Бањаја од Дукати кој долго време беше второ место, но неговиот Дукати откажа по што тој предвреме ја заврши трката.
 
Квартараро сега има 50 бодови, толку повеќе од Маркез кој имаше тежок пад во првата трка, поради кој го пропушти и денешното возење. Втор е Вињалес со 40 бодови, Довициозо има 26 на третото место.
 

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе