Вимблдон јуниори

Нова победа, Калин Ивановски се пласира во четвртфиналето на јуниорскиот Вимблдон

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски за првпат во својата кариера ќе игра во четвртфиналето на јуниорскиот дел од грен слем турнирот, Вимблдон, откако денеска со 2-1 (6-4, 5-7, 6-0) беше подобар од Едас Бутвилас. 

Ивановски одигра уште еден одличен меч и покажа дека е нашата најголема тениска надеж. Тој во денешното осминафинале играше против осмиот носител, Литванецот Едас Бутвилас.
 
Ивановски го доби првиот сет со 6-4, а по голема борба го загуби вториот сет со 7-5.
 
Во третиот решавачки сет, македонскиот тенисер беше перфектен, не загуби ниту еден грејм, го доби сетот со 6-0 и дојде до победа од 2-1.
 
Во четвртфиналето Ивановски ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Артнак и Роденас.

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе