Квалификации за ЕП 2020

Нов пораз на ракометарките, Чешка убедливо ја совлада Македонија среде Скопје

Женската ракометна репрезентација на Македонија го загуби и вториот натпревар во квалификациите за Европското првенство, вечерва Чешка триумфираше во Скопје со убедливи 29-37.

Шансите за настап на континентален собир драстично ни се намалија, женската ракометна репрезентација на Македонија го забележа и вториот пораз во квалификациите, денеска загуби на домашен терен од главниот конкурент за второто место во групата.

Чешка си замина од Скопје со убедлив триумф од 29-37 и покрај тоа што почетокот на мечот не навестуваше такво нешто.

Избраничките на Симовски беа сосема солидни во првото полувреме, и со серија од 4-0 во финишот се изборија за 14-14 на одморот.

Рамноправна игра имаше и во првите десет минути од вториот дел, но потоа Чешка се одлепи на +4 (20-24). Ова водство на противникот како да го скрши духот на ракометарките, одбраната се распадна, нападот не функционираше па предноста на гостите постојано растеше за конечни 29-37.

Следниот натпревар Македонија го игра на гости кај Португалија, на 25 или 26. март следната година.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе