Формула 1

Ниту стомачниот вирус не го забави, Хамилтон доминираше на квалификациите во Катар

Луис Хамилтон ја збриша конкуренцијата во квалификациите за ГН на Катар, Британецот стигна до пол-позиција со предност од речиси половина секунда во однос на Макс Верстапен.

Моментиумот во битката за титулата е на страната на Луис Хамилтон. По победата во бразил, Британецот вечерва сигна до пол-позиција во Катар. 

И покрај тоа што изминативе денови се мачел со стомачен вирус, Луис Хамилтон ја збриша конкуренцијата, постави најбрзо време во првиот и вториот дел од квалификациите, а доминацијата ја потврди и во третиот, кога постави време подобро за речиси половина секдунда од постигнувањето на Макс Верстапен. 

Валтери Ботас ќе стартува во вториот ред заедно со Пјер Гасли, а потоа следуваат Алонсо, Норис, Саинц, Цунода, Окон и Фетел.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе