АТП Индијан Велс

Ништо од големиот меч, Рафаел Надал се откажа поради повреда!

Денеска требаше да се одигра голема тениска пресметка помеѓу Роџер Федерер и Рафел Надал, но Шпанецот отказа поради повреда.

Федерер и Надал немаат меѓусебен меч од 2017 година, фановите се надеваа дека тоа ќе се случи вечерва на Индијан Велс, но за жал шпанскиот ас отказа.
 
Рафаел Надал се мачеше со повреда уште на мечот со Качанов, но успеа да го доигра и да победи.
 
Но, не успеа комплетно да ја санира повредата, Шпанецот чувствувал болки и не можел да настапи вечерва. Мечот официјално е откажан. 
 
Федерер во финалето ќе игра против подобриот од дуелот меѓу Раониќ и Тим.

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе