ЕП 2021

Николиќ ги одбра одбојкарите кои ќе настапат на Европското првенство

Селекторот на одбојкарската репрезенетација на Македонија, Душко Николиќ го објави списокот на играчи на кои ќе смета за Европското првенство. 

За разлика од минатото првенство има две промени, на местото од Милков и Андонов, во составот се Лука Костиќ и Филип Савовски.
 
На коректорската позиција ќе биде капитенот Никола Ѓорѓиев, а Ѓорѓи Ѓорѓиев и Филип Деспотовски ќе се менуваат на позицијата техничар. Александар Љафтов, Владо Милев, Стојан Илиев, Лука Костиќ и Васе Михаилов се примачите на црвено-жолтите, Ристо Николов, Филип Маџунков, Филип Савовски и Славе Наковсе нашите средни блокери, а либера Дарко Ангеловски и Филип Николовски.
 
Македонските одбојкари ќе работат во Скопје до сабота, а потоа ќе патуваат во Тампере. Македонија е во групата Ц заедно со домаќинот Финска, Русија, Холандија, Турција и Шпанија. Европското првенство почнува на 1. септември.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе