Мото ГП

Неверојатно, вториот тим на Јамаха најбрз во Херез, Квартараро со рекорден круг до пол и историја!

Фабио Квартараро се радува на својата прва пол позиција во Мото ГП, Французинот попладнево беше најбрз во квалификациите со рекорден круг на патеката во Херез.

На патеката „Анхел Нието“ во Херез попладнево е испишана историја. Вториот тим на Јамаха приреди големо изненадување и стигна до 1-2 во квалификациите.

Рукито Фабио Квартараро се радува на својата прва пол позиција во Мото ГП, талентираниот Французин забележа рекордно време на патеката од 1:36.880 и заврши пред тимскиот колега Франко Морбидели и Марк Маркез на Хонда.

Тој исто така  стана и најмладиот возач кој стигнал до пол позиција со 20 години и 14 дена и го собори рекордотна Марк Маркез.

За тоа колку е импресивно постигнување на Квартараро како и она на Морбидели, возачите на фабричкиот тим на Јамаха имаа прилично лош ден. Маверик Вињалес ќе стартува како петти, крај Довициозо и Крачлоу во вториот ред, додека пак Валентино Роси беше очаен, не успеа да го помине првиот дел од квалификациите и утре ќе стартува дури како 13-ти.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе