Мото ГП

Неверојатно, вториот тим на Јамаха најбрз во Херез, Квартараро со рекорден круг до пол и историја!

Фабио Квартараро се радува на својата прва пол позиција во Мото ГП, Французинот попладнево беше најбрз во квалификациите со рекорден круг на патеката во Херез.

На патеката „Анхел Нието“ во Херез попладнево е испишана историја. Вториот тим на Јамаха приреди големо изненадување и стигна до 1-2 во квалификациите.

Рукито Фабио Квартараро се радува на својата прва пол позиција во Мото ГП, талентираниот Французин забележа рекордно време на патеката од 1:36.880 и заврши пред тимскиот колега Франко Морбидели и Марк Маркез на Хонда.

Тој исто така  стана и најмладиот возач кој стигнал до пол позиција со 20 години и 14 дена и го собори рекордотна Марк Маркез.

За тоа колку е импресивно постигнување на Квартараро како и она на Морбидели, возачите на фабричкиот тим на Јамаха имаа прилично лош ден. Маверик Вињалес ќе стартува како петти, крај Довициозо и Крачлоу во вториот ред, додека пак Валентино Роси беше очаен, не успеа да го помине првиот дел од квалификациите и утре ќе стартува дури како 13-ти.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе