Австралија Опен

Неверојатниот Федерер играше повреден, спаси седум меч топки и на крај победи за пласман во полуфинале!

Роџер Федерер оствари исклучително тешка победа, речиси никој не веруваше дека може да триумфира бидејќи тешко се движеше на теренот, но тој го совлада Сандгрен со 3-2 во сетови и се пласира во полуфиналето на Австралија Опен. 

Федерер одлично го почна мечот и го доби првиот сет против Тенис Сандгрен со 6-3, но потоа почна да чувствува повреда поради која не беше ниту 50% на своето ниво.
 
Швајцарецот тешко се движеше и ги загуби следните два сета со по 6-2. Сандгрен поведе со 2-1 во сетови. Во тој момент речиси никој не веруваше дека Федерер може да помине, многумина очекуваа дека ќе го предаде мечот, но тој продолжи.
 
Третиот сет имаше неверојатен тек, Федерер спаси дури седум меч топки и на крајот победи во тајбрејк со 10-8 и изедначи на 2-2 во сетови.
 
Неверојатниот камбек му даде сила и успеа да го добие решавачкиот сет со 6-3 и да слави чудесна победа.
 
Во полуфиналето Федерер ќе игра со подобриот од мечот меѓу Ѓоковиќ и Раониќ.

Државниот врв на Србија, вклучително и група лекари кои ја предводат борбата против ширењето на вирусот корона, во најмала рака го игнорираа влошувањето сè додека не заврши гласањето.

повеќе

Како Босна и Херцеговина се справи и се уште се справува со кризата предизвикана од пандемијата? Зошто немавме единствен кризен штаб на ниво на држава? 

повеќе

На 2 јуни во Црна Гора беше прогласен крај на епидемијата. Од првиот бран, земјата излезе со следниот биланс: 324 заразени и 9 починати лица.

повеќе