Европско првенство 2019

Не можеме ни против Турција, нов пораз на македонските одбојкари

Македонската одбојкарска репрезентација доживеа убедлив пораз од Турција со 3-0 во сетови, очајно издание во последниот сет.

Македонските одбојкари го доживеаа вториот пораз на Европското првенство откако денеска загубија од селекцијата на Турција.
 
Македонија се носеше во првите два сета кои ги загубивме со 25:20 и 25:23, но бевме тотално надиграни во третиот кој Турците го добија со 25:13.
 
Љафтов беше најдобриот наш поентер на овој меч со 10 поени, Никола Ѓорѓиев имаше девет. Незапирлив во турскиот состав беше Лагумџија со 20 поени.
 
Нашите одбојкари утре имаат уште потежок противник, играме против актуелниот Европски шампион, Русија.
 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе