УС Опен

Наоми Осака го освои УС Опен, а по финалето го облече дресот на Коби Брајант (ФОТО)

Јапонската тенисерка Наоми Осака со пресврт со 2-1 во сетови ја победи Азаренка и го освои трофејот на УС Опен. 

Осака лошо го започна мечот, првиот сет го загуби со убедливи 6-1, но успеа да се издигне и да се врати, наредните два ги доби со 6-3 и 6-3 и заслужено дојде до нејзиниот трет грен слем трофеј, втор на УС опен.
 
По мечот таа го облече дресот на Коби Брајант, велејќи дека овој дрес го облекува по секој меч и мисли дека и дава сила.
 

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе