УС Опен

Наоми Осака го освои УС Опен, а по финалето го облече дресот на Коби Брајант (ФОТО)

Јапонската тенисерка Наоми Осака со пресврт со 2-1 во сетови ја победи Азаренка и го освои трофејот на УС Опен. 

Осака лошо го започна мечот, првиот сет го загуби со убедливи 6-1, но успеа да се издигне и да се врати, наредните два ги доби со 6-3 и 6-3 и заслужено дојде до нејзиниот трет грен слем трофеј, втор на УС опен.
 
По мечот таа го облече дресот на Коби Брајант, велејќи дека овој дрес го облекува по секој меч и мисли дека и дава сила.
 

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе