УС Опен

Наоми Осака го освои УС Опен, а по финалето го облече дресот на Коби Брајант (ФОТО)

Јапонската тенисерка Наоми Осака со пресврт со 2-1 во сетови ја победи Азаренка и го освои трофејот на УС Опен. 

Осака лошо го започна мечот, првиот сет го загуби со убедливи 6-1, но успеа да се издигне и да се врати, наредните два ги доби со 6-3 и 6-3 и заслужено дојде до нејзиниот трет грен слем трофеј, втор на УС опен.
 
По мечот таа го облече дресот на Коби Брајант, велејќи дека овој дрес го облекува по секој меч и мисли дека и дава сила.
 

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе