МОТО ГП

Најава за голема битка и одлична трка, Вињалес до пол пред Дови и Маркез

Маверик Вињалес стигна до пол-позиција на ГН на Сан Марино, Шпанецот ја доби пресметката со Андреа Довициозо и Марк Маркез во квалификациите

Тројцата претенденти за титулата во Мото ГП утре ќе се најдат еден покрај друг во првиот стартен ред во Мисано.

Маверик Вињалес беше најбрз во квалификациите и ја доби битката со лидерот во генералниот пласман Андреа Довициозо, и второпласираниот Марк Маркез.

Возачот на Јамаха постави време од 1:32.439 кое му донесе пол-позиција. Андреа Довициозо имаше постигнување од 1:32.601, а Марк Маркез беше само 30 илјадитинки поспор.

Во вториот ред се најдоа Кал Крачлоу, Хорхе Лоренцо и Жоан Зарко, додека пак третиот ред е резервиран за Дани Педроса, Данило Петручи и Алеш Еспаргаро.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе