Вимблдон

Надал во четири сета го победи и Беранкис и се пласираше во третото коло на Вимблдон

Како и во првиот меч, така и денеска, Рафаел Надал во четири сета го совлада својот противник, овојпат тоа беше Литванецот, Рикардас Беранкис. 

Првите два сета му припаднаа на Надал со идентични 6-4, со тој резултат Беранкис го доби третиот сет и намали на 2-1.
 
Во четвртиот сет Надал беше подобар со 6-3 и го доби мечот со 3-1.
 
Во следното коло Надал ќе игра против Сонего кој беше подобар од Гастон со убедливи 3-0.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе