Австралија опен

Надал во битка од пет сета го победи Шаповалов за полуфинале на Австралија опен

Рафаел Надал стигна до полуфиналето на Австралија опен откако со 3-2 во сетови го совлада Денис Шаповалов. 

Надал одлично го почна мечот и првите два сета ги доби со 6-3 и 6-4, но потоа работите не се движеа со ист тек.
 
Шаповалов го крена нивото, го намали бројот на неизнудени грешки и заигра многу подобро. Следните два сета му припаднаа нему со 6-4 и 6-3.
 
Во меѓувреме Надал се жалеше на болки во стомакот, имаше медицински тајм-аут, по што во петтиот сет се врати во комплетна форма и го финишираше мечот во своја полза.
 
Решавачкиот сет го доби со 6-3 и дојде до триумф од 3-2 и пласман во полуфинале.
 
Во полуфиналето на Рафа Надал ќе игра со победникот од дуелот меѓу Монфис и Беретини.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе