Австралија опен

Надал во битка од пет сета го победи Шаповалов за полуфинале на Австралија опен

Рафаел Надал стигна до полуфиналето на Австралија опен откако со 3-2 во сетови го совлада Денис Шаповалов. 

Надал одлично го почна мечот и првите два сета ги доби со 6-3 и 6-4, но потоа работите не се движеа со ист тек.
 
Шаповалов го крена нивото, го намали бројот на неизнудени грешки и заигра многу подобро. Следните два сета му припаднаа нему со 6-4 и 6-3.
 
Во меѓувреме Надал се жалеше на болки во стомакот, имаше медицински тајм-аут, по што во петтиот сет се врати во комплетна форма и го финишираше мечот во своја полза.
 
Решавачкиот сет го доби со 6-3 и дојде до триумф од 3-2 и пласман во полуфинале.
 
Во полуфиналето на Рафа Надал ќе игра со победникот од дуелот меѓу Монфис и Беретини.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе