Вимблдон

Надал тргна со победа на Вимблдон

Рафаел Надал со 3-1 (6-4, 6-3, 3-6. 6-4) го победи Серундоло кој му пружи сериозен отпор на шпанскиот тениски ас. 

Рафа Надал по три сезони се врати на Вимблдон и стартуваше со победа.
 
Шпанецот првите два сета ги доби релативно лесно со 6-4 и 6-3, но третиот го загуби со 6-3.
 
Франсиско Серундоло имаше предност од 4-2 во четвртиот сет и се чинеше дека е блиску до израмнување во сетови, но тогаш Надал се крена, доби четири гејма по ред, го доби сетот со 6-4 и победи со 3-1.
 
Во второто коло Надал ќе игра против Беранкис кој со 3-0 го совлада Квери.

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе