Ролан Гарос

Надал тргна моќно на Ролан Гарос

Надал без проблеми го совлада својот прв противник на Ролан Гарос, Ханфман од Германија со убедливи 3-0 во сетови. 

Рафаел Надал почна очекувано моќно на својот омилен грен слем турнир, отвореното првенство на Франција.
 
Надал денеска се сретна со квалификантот Ханфман од Германија и загуби само шест гејма, 6-2, 6-1 и 6-4.
 
Во следното коло Надал за противник ќе има уште еден квалификант Германец, Јаник Маден.
 
Српските тенисери имаа успешен ден иако Новак Ѓоковиќ се уште не го одиграл својот меч, Кецмановиќ со 3-2 го победу Кудла, а Крајиновиќ со 3-2 славеше на Тиафо.
 

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе