Австралија опен

Надал со победа стартуваше на АО, по мечот рече: За сите ќе беше најдобро ако играше и Ѓоковиќ

Австралија опен почна без Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал дојде до лесна победа од три сета во првото коло на турнирот, а потоа неминовно беше прашан и за српскиот тенисер. 

Рафаел Надал со 6-1, 6-4 и 6-2 го победи Американецот, Џирон во првото коло на Австралија опен.
 
Во интервјуто по мечот, меѓудругото Надал беше прашан и дали требало да игра Новак Ѓоковиќ.
 
„Не знам, но веќе сум уморен од ова. Пред една недела кога тој го доби првото судење, реков дека правдата зборува. Тие рекоа дека визата била коректена и тоа беше фер. Вчера правдата кажа нешто друго и јас никогаш не одам против правдата. Тоа што го мислам е дека во еден идеален свет на спортот најдобрите треба да играат на најдобрите турнири. Доколку Ѓоковиќ играше, тоа ќе беше најдобро за сите. Не можам да кажам нешто повеќе бидејќи ситуацијата сега е решена“, вели Рафаел Надал.
 
„Отсекогаш сум имал почит за моите ривали. Новак не е исклучок. Му посакувам се најдобро. Мислам дека ситуацијата се искомплицира и мислам дека тој не е единствениот кој погреши. Има и други одговорни. Но и тој е еден од тие кои се одговорни. Јас сакав тој да играше“.

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе