АТП МОНТЕ КАРЛО

Надал со лекција за Зверев, Ѓоковиќ се намачи со Карењо Буста

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ се пласираа во четвртфиналето на мастерсот во Монте Карло откако славеа во дуелите со Александар Зверев односно Пабло Карењо Буста

На Александар Зверев денес му беше роденден, а за подорок од Рафел Надал доби тениска лекција.

Шпанецот со убедлива игра и 2-0 во сетови (6-1, 6-1) славеше во дуелот со талентираниот Германец за нешто повеќе од еден час и се пласираше во четвртфиналето на мастерсот во Монте Карло.

Помеѓу осумте најдобри се најде и Новак Ѓоковиќ, кој малку се помачи со Пабло Карењо Буста.

Србинот добро го започна натпреварот и првиот сет го доби со 6-2, но Карењо Буста успеа да го реши вториот сет во своја корист со 4-6.

Во третиот сет, Шпанец добро се држеше и при резултат 4-4, имаше 15-40 предност и две брејк топки на сервис на противникот.

Ѓоковиќ сепак не дозволи изненадување, собра сили да се врати, потоа го доби и следниот гем за 6-4 и победа од 2-1 во сетови

Уништувањето на шумите е една од најголемите еколошки катастрофи со кои се соочуваме, после загадениот воздух.

повеќе

Измените во законот за минимална плата е трул компромис меѓу социјал-демократите и бизнис-лобито во Владата.

повеќе

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе