АТП МОНТЕ КАРЛО

Надал со лекција за Зверев, Ѓоковиќ се намачи со Карењо Буста

Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ се пласираа во четвртфиналето на мастерсот во Монте Карло откако славеа во дуелите со Александар Зверев односно Пабло Карењо Буста

На Александар Зверев денес му беше роденден, а за подорок од Рафел Надал доби тениска лекција.

Шпанецот со убедлива игра и 2-0 во сетови (6-1, 6-1) славеше во дуелот со талентираниот Германец за нешто повеќе од еден час и се пласираше во четвртфиналето на мастерсот во Монте Карло.

Помеѓу осумте најдобри се најде и Новак Ѓоковиќ, кој малку се помачи со Пабло Карењо Буста.

Србинот добро го започна натпреварот и првиот сет го доби со 6-2, но Карењо Буста успеа да го реши вториот сет во своја корист со 4-6.

Во третиот сет, Шпанец добро се држеше и при резултат 4-4, имаше 15-40 предност и две брејк топки на сервис на противникот.

Ѓоковиќ сепак не дозволи изненадување, собра сили да се врати, потоа го доби и следниот гем за 6-4 и победа од 2-1 во сетови

Во Мексико, Индија и Турција, жените завршуваат трипати повеќе обврски поврзани со грижа од мажите.

повеќе

Сега свесно или несвесно се оди во друг правец, сведувајќи ја  партијата  на ниво на  дебатен клуб.

повеќе

Најчести места каде што може да се препознае (и шири) говорот на омраза на интернет се всушност онлајн медиумите кои дозволуваат простор за коментирање.

повеќе