Австралија опен

Надал со еден загубен сет го помина Качанов и се пласира во осминафинале на АО

Рафаел Надал го загуби првиот сет на Австралија опен но ја оствари целта, го победи Карен Качанов и се пласираше во следното коло од грен слем турнирот. 

Рафаел Надал засега без поголеми потешкотии ги поминува пречките на Австралија опен, денеска најде на нешто посилен отпор, но си ја заврши работата.
 
Надал ги доби првите два сета со 6-3 и 6-2, третиот го загуби со 3-6, но потоа го одигра најубедливиот сет, 6-1 и дојде до триумф од 3-1 во сетови.
 
Во осминафиналето Надал ќе игра со победникот од дуелот меѓу Манарино и Карацеф.
 
Убедлив настап денеска имаше Александер Зверев кој со 6-3, 6-4 и 6-4 го совлада Албот.
 
Зверев во осминафиналето ќе игра против Шаповалов кој со 3-1 го победи Опелка.
 
Пласман во осминафиналето обезбеди и српскиот тенисер кој требаше да игра против Ѓоковиќ, Кецмановиќ кој со 3-1 беше подобар од Сонего.
 
Следниот негов противник е Гаел Монфис кој е 17. носител на турнирот. Тој со 3-0 беше подобар од Гарин.
 

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе