Вимблдон

Надал рутински во првото коло, го победи Сугита во три сета

Рафаел Надал со победа без загубен сет го почна настапот на Вимблдон, тој со 3-0 го победи Сугита од Јапонија.

Надал влезе моќно на Вимблдон, немаше никакви проблеми во првото коло, со само седум загубени гејма го совлада јапонскиот противник.
 
Првиот сет го доби со 6-3, во вториот славеше со 6-1, а во третиот повторно со 6-3.
 
Во следното коло Надал треба да има посериозна задача бидејќи противник ќе му биде Ник Киријос кој со 3-2 го помина Томпсон.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе