АТП Акапулко

Надал против Медведев во полуфиналето на турнирот во Акапулко

Рафаел Надал и Данил Медведев ќе имаат нова средба, овојпат ќе играат во полуфиналето на АТП турнирот во Акапулко. 

Надал со 2-0 го победи Американецот, Томи Пол. Првиот сет го доби без загубен гејм 6-0, вториот беше сосема поинаков, се играше тајбрек во кој кој Шпанецот победи со 7-5.
 
Медведев исто така убедливо дојде до победа против Нишиока. Победи со 6-2 и 6-3.
 
Дуелот меѓу Надал и Медведев ќе биде посебно интересен поради неодамнешното финале меѓу нив на Австралија опен.
 
Во другото полуфинале ќе играат Циципас кој со 2-0 во сетови го победи Џирон, и Нори кој со само еден загубен гејм го среди Гојовчук.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе