Ролан Гарос

Надал против Ѓоковиќ во четвртфиналето на Ролан Гарос

Ќе гледаме нова мега пресметка на грен-слем турнирите, овојпат во четвртфиналето ќе играат Рафаел Надал против Новак Ѓоковиќ. 

Надал добро се испоти за да го победи одличниот Феликс Оже-Алиасим, мечот се играше во пет сета и траеше речиси четири и пол часа.
 
Оже -Алиасим со 6-3 го доби првиот сет, Надал возврати и следните два ги доби со 6-3 и 6-2. Канаѓанецот го доби четвртиот сет со 6-3 и се избори за петти решавачки, во него шпанскиот тениски ас беше подобар со 6-3 и го доби мечот со 3-2 во сетови.
 
Надал во четвртфиналето ќе игра против Ѓоковиќ кој со убедливи 3-0 денеска бшее подобар од Шварцман. Дуелот меѓу двајцата великани се игра во вторник.
 
Место во четвртфиналето избори и Александер Зверев кој со 3-0 го победи Запада Мираљес. 
 
Зверев во четвртфиналето ќе игра со победникот од дуелот меѓу Алкараз и Качанов.

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе