УС Опен

Надал против Беретини во полуфиналето на УС Опен

Рафаел Надал лесно се справи со Шварцман за пласман во полуфиналето, а супер интересен беше мечот меѓу Беретини и Монфис од кој како победник излезе Италијанецот. 

Надал ја оправда улогата на фаворит и лесно во три сета го збриша Шварцман, мечот го доби со 6-4, 7-5 и 6-2.
 
Многу поинтересно беше на дуелот меѓу Гаел Монфис и Матео Беретини. Италијанскиот тенисер победи во меч со пет сета.
 
Момфис тргна одлично го доби првиот сет со 6-3, но следните два му припаднаа на Беретини со 6-3 и 6-2. Четвртиот сет повторно го доби Французинот со 6-3 и се премина во петти решавачки.
 
Петтиот сет го доби Беретини во тајбрејк со 7-5. Но Италијанецот пропушти дури четири меч топки, сепак не и петтата. Монфис во последните два гејма направи неверојатни пет двојни сервис грешки.
 
Во вториот полуфинален дуел Медведев ќе игра против Димитров.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе