АТП Монте Карло

Надал преку Пеља до полуфиналето во Монте Карло

Рафаел Надал добро се испоти, особено во првиот сет против Пеља но на крајот ги оправда очекувањата и се пласираше во полуфиналето од Монте Карло.

За разлика од Новак Ѓоковиќ кој беше елиминиран од Медведев, Рафаел Надал не дозволи изненадување против Пеља иако имаше тежок прв сет.
 
Првиот сет траеше скоро час и половина, а Надал имаше лош старт, губеше со 4-1, потоа зема четири гејма по ред. На крајот сетот го доби со 7-1 во тајбрејк. Во вториот сет Шпанецот немаше поголеми промени, водеше со 4-1, на крајот славеше со 6-3
 
Таму ќе игра со победникот од дуелот меѓу Чориќ и Фоњини.
 
Дурото полуфинале го сочинуваат Медведев и Лајовиќ.
 

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе