АТП Монте Карло

Надал преку Пеља до полуфиналето во Монте Карло

Рафаел Надал добро се испоти, особено во првиот сет против Пеља но на крајот ги оправда очекувањата и се пласираше во полуфиналето од Монте Карло.

За разлика од Новак Ѓоковиќ кој беше елиминиран од Медведев, Рафаел Надал не дозволи изненадување против Пеља иако имаше тежок прв сет.
 
Првиот сет траеше скоро час и половина, а Надал имаше лош старт, губеше со 4-1, потоа зема четири гејма по ред. На крајот сетот го доби со 7-1 во тајбрејк. Во вториот сет Шпанецот немаше поголеми промени, водеше со 4-1, на крајот славеше со 6-3
 
Таму ќе игра со победникот од дуелот меѓу Чориќ и Фоњини.
 
Дурото полуфинале го сочинуваат Медведев и Лајовиќ.
 

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе