Вимблдон

Надал по епска битка со Дел Потро закажа полуфинале со Ѓоковиќ

Љубителите на тенисот ќе имаат прилика да гледаат нова голема пресметка помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал откако Шпанецот по епска битка триумфираше над Хуан Мартин Дел Потро

Рафаел Надал за прв пат по 2011 ќе игра полуфинале на Вимблдон и тоа против стариот ривал Новак Ѓоковиќ.

Шпанецот се избори за место помеѓу најдобрите четири во „Ол Ингланд клуб“ по епска битка против Хуан Мартин Дел Потро. Во меч кој траеше речиси пет часа, Рафа се врати од негатива за на крајот да слави со 3-2 во сетови (7-5, 6-7, 4-6, 6-4, 6-4).

Во второто полуфинале ќе се сретнат Кевин Андерсон и Џон Иснер, Американецот со 3-1 во сетови беше поуспешен од Милош Раониќ.

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе

Граѓаните сѐ повеќе ја согледуваат неопходноста од непартиска форма на самоорганизирање.

повеќе

Придобивките од дрвјата за урбаниот екосистем и квалитет на воздухот можат да се зголемат со систематско планирање на зелениот простор. Дизајнирањето на зелените простори во градовите треба да ја опфати и функцијата за чистење на воздухот.

повеќе