Вимблдон

Надал по епска битка со Дел Потро закажа полуфинале со Ѓоковиќ

Љубителите на тенисот ќе имаат прилика да гледаат нова голема пресметка помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал откако Шпанецот по епска битка триумфираше над Хуан Мартин Дел Потро

Рафаел Надал за прв пат по 2011 ќе игра полуфинале на Вимблдон и тоа против стариот ривал Новак Ѓоковиќ.

Шпанецот се избори за место помеѓу најдобрите четири во „Ол Ингланд клуб“ по епска битка против Хуан Мартин Дел Потро. Во меч кој траеше речиси пет часа, Рафа се врати од негатива за на крајот да слави со 3-2 во сетови (7-5, 6-7, 4-6, 6-4, 6-4).

Во второто полуфинале ќе се сретнат Кевин Андерсон и Џон Иснер, Американецот со 3-1 во сетови беше поуспешен од Милош Раониќ.

Плукајќи врз музикантите, незнаејќи одработувате за други интереси поведени од разбирливата емотивна нетрпеливост која ја прават криминалците од двете страни.

повеќе

Каков и да биде резултатот од предвидениот референдум за името во септември или во октомври, тој не дава гаранција за обезбедување двотретинско мнозинство во Собранието за промена на Уставот.

повеќе

Тесла преку проектот Варденклиф покажал дека енергетските ресурси се неограничени.

повеќе