Ролан Гарос

Надал нареди 35 добиени сетови на Ролан Гарос и рутински го победи Синер

Рафаел Надал го победи Јаник Синер со 3-0 во сетови (7-5, 6-3, 6-0) и по 15-ти пат се пласираше во четвртфинале на Ролан Гарос.

Рафаел Надал продолжува со доминантните партии во Париз, нареди 35 добиени сетови на Ролан Гарос и рутински го победи Јаник Синер со 3-0 во сетови.

19 годишниот тенисер од Италија пружи отпор само во првиот сет, Рафаел Надал мораше малку да се помачи и да слави со 7-5. Во продолжението Шпанецот доминираше, вториот сет го доби со 6-3 а третиот со 6-0.

За Рафаел Надал ова е 15-то четвртфинале на Ролан Гарос, исто колку што има и Новак Ѓоковиќ.

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе