13. трофеј на Ролан Гарос за „кралот на земјината подлога“

Надал импресивно го победи Ѓоковиќ, ја освои 20. грен-слем титула и се израмни со Федерер

Рафаел Надал буквално го прегази Новак Ѓоковиќ, загуби само седум гема за 100. победа во Париз, 13. трофеј на Ролан Гарас и вкупно 20. грен-слем титула, со што се израмни со Роџер Федерер.

Се очекуваше голема битка меѓу Надал и Ѓоковиќ во финалето на Ролан Гарос, но таа ја имаше само во третиот сет, во првите два Шпанецот се прошета.
 
Надал имаше исклучително моќен старт, првиот сет го доби со 6-0, а во втоиот триумфираше со 6-2. Ѓоковиќ се разбуди во третиот сет, одигра многу подобро отколку во првите два, но тоа беше доволно само за да го загуби сетот со 7-5.
 
Ова беше 20. грен-слем титула за Надал со која се израмни со Роџер Федерер на вечната листа по бројот на освоени големи трофеи, Ѓоковиќ е зад нив со 17.
 
Ова беше и дури 13. трофеј на Ролан Гарос за „кралот на земјината подлога“, и неверојатна 100. победа во 102 меча одиграни на овој турнир.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе