Австралија Опен

Надал ќе настапи на Австралија Опен, сака да ја врати најдобрата форма

Рафаел Надал го потврди учеството на првиот грен слем турнир следната година, шпанскиот тенисер кој во последните месеци беше надвор од терените поради повреда, им се враќа на натпреварите.

Во финишот од сезоната Надал беше симнат од првото место на АТП листата од Новак Ѓоковиќ кој ја врати високата форма. Но шпанскиот тенисер сака повторно да биде прв.
 
Директорот на Австралија опен, Крег Тајли потврди дека Рафаел Надал ќе учествува на грен слем турнирот.
 
„Разговарав со Надал. Тој го потврди своето учество и има намера да се врати во својата препознатлива форма“, изјави Тајли.
 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе