АТП Мастерс Париз

Надал испиша нова историја, стана четвртиот тенисер со 1.000 победи!

Рафаел Надал стана само четвртиот тенисер кој може да се пофали со 1.000 победи, Шпанецот вечерва го совлада својот сонародник Фелисијано Лопез со 2-1 во сетови на мастерсот во Париз.

По триумфот на Ролан Гарос, Рафаел Надал оваа недела го започна својот настап на мастерс турнирот во Париз и испиша нова историја. Тој стана само четвртиот тенисер кој може да се пофали со 1.000 победи откако со 2-1 во сетови го совлада својот сонародник Фелисијано Лопез.

Фелисијано Лопез подобро го започна мечот и првиот сет го доби со 4-6, но по тешка и рововска битка преку тај-брејк во вториот сет, Рафаел Надал изедначи на 1-1. Во решавачкиот трет сет, рекетот број 2 направи брејк уште на стартот и рутински стигна до 6-4 и триумф.

Во клубот „илјада“ покрај Рафаел Надал уште се и Иван Лендл (1.068 победи), Роџер Федерер (1.242 победи) и Џими Конорс (1.274 победи).

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе