АТП Индијан Велс

Надал и Федерер без мака до третото коло во Индијан Велс

Рафаел Надал буквално го збриша Доналдсон кој успеа да добие само два гејма , немаше проблеми ниту Федерер кој со 2-0 во сетови беше подобар од Гојовичук. 

Рафаел Надал и Роџер Федерер немаа проблеми да се пласираат во третото коло на турнирот во Индијан Велс.
 
Шпанецот со 6-1 и 6-1 го совлада Американецот Доналдсон. Роџер Федерер имаше малку повеќе работа со Гојовчук победувајќи го со 6-1 и 7-5.
 
Натпреварите на женскиот турнир ги заврши Серена Вилијамс која од здравствени прични го предаде мечот со Мугуруза.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе