АТП Барселона

Надал елиминиран, Тим и Медведев ќе се борат за пехарот во Барселона

Рафаел Надал загуби во полуфиналето на турнирот од Барселона, поразен е од Доминик Тим со 2-0 во сетови.

Рафаел Надал беше фаворит во дуелот со Домик Тим но не успеа да се пласира во финалето во Барселона.
 
Мечот имаше два идентични сета, Тим победи со 6-4 и 6-4, а брејковите на сервиси на Надал при резултат 2-2.
 
Во последниот сет, при резултат од 5-4 и сервис на Тим, Рафаел Надал не искористи три брејк топки.
 
Тим во финалето ќе игра против Медведев кој беше подобар од Нишикори со 6-4. 3-6 и 7-5.

Кина му дава на регионот нова надеж додека сонот за ЕУ се распаѓа, вели Политико.

повеќе

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе