АТП Монте Карло

Надал е пресилен за Димитров, Шпанецот рутински до четвртфиналето

Рафаел Надал лесно, со 2-0 во сетови го совлада Григор Димитров и се пласира во следното коло на турнирот во Монте Карло.

Рафаел Надал без проблеми, за час и половина го доби мечот со Григор Димитров со само пет загубени гејма.
 
Бугарскиот тенисер пружи отпор во првиот сет но го загуби со 6-4, во вториот Надал му дозволи да освои само еден гејм, 6-1.
 
Во четвртфиналето бранителот на трофејот во Монте Карло ќе игра против Гуидо Пеља кој со 2-1 во сетови беше подобар од Италијанецот, Кечинато.
 
Останатите четвртфинални двојки се Ѓоковиќ Медведев, Лајовиќ - Сонего и Чориќ - Фоњини.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе