АТП Мастерс Рим

Надал е елиминиран од Мастерсот во Рим, Шварцман го скроти „кралот на земјата“

Рафаел Надал не стигна до полуфиналето на Мастерс турнирот во Рим откако со 2-0 беше поразен од Диего Шварцман. 

Поради земјената подлога Надал важеше за фаворит во Рим, но шпанскиот тениски ас настапот го заврши во четвртфиналето.
 
Диего Шварцман одигра одлична партија, победи со 6-2 и 7-5 и се пласира меѓу четирите најдобри.
 
„Ова не беше моја ноќ. Тој играше многу добро, јас не. Вакви работи може да се случат кога долго време не сте играле. Одиграв два добри меча, и вечерва еден лош. Честитки за Диего. Ќе продолжам да работам“, изјави Надал по мечот.
 
Шварцман во полуфиналето ќе игра против Шаповалов кој со 6-2, 3-6 и 6-2 беше подобар од Григор Димитров.
 
Во другото полуфинале играат Ѓоковиќ против Руд.

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе