Вимблдон

Надал делува моќно, за 105 минути во четвртфинале

Рафаел Надал е помеѓу осумте најдобри на Вимблдон, Шпанецот попладнево лесно со 3-0 во сетови го совлада Жоао Соуса од Португалија.

Денешниот противник на Рафаел Надал можеби не е познато име, но Шпанецот од она што го прикажа делува моќно.

Тој за само 105 минути го совлада противникот со 3-0 во сетови (6-2, 6-2, 6-2) и обезбеди четвртфинале на Вимблдон.

Рафа одлично сервираше, не правеше многу грешки па Жоао Соуса не можеше да стори ништо повеќе против големиот фаворит.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе