АТП Акапулко

Надал без проблем го победи Медведев за пласман во ново финале

Рафаел Надал со 2-0 во сетови го победи Данил Медведев и се пласираше во финалето на АТП турнирот во Акапулко каде ќе игра против Камерон Нори. 

За разлика од финалето на Австралија опен, овој дуел меѓу Надал и Медведев не беше неизвесен. Шпанецот ги доби двата сета со идентични 6-3 и се пласираше во финалето.
 
Таму ќе игра против Камерон Нори кој со 6-4 и 6-4 го победи Циципас.

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе