АТП Индијан Велс

Надал беше пред пораз, но се врати и со неверојатен пресврт го победи Корда

Рафаел Надал продолжува да реди победи, добро се испоти со Американецот, Себастијан Корда но успеа да дојде до 16. триумф во низа без загубен меч. 

Надал лесно со 6-2 го доби првиот сет, но вториот уште полесно го загуби, беше 1-6 за Корда.
 
Во третиот решавачки сет Корда имаше предност од 5-2 со два брејка, но Надал успеа да се врати, да земе четири гејма по ред. Се играше тајбрејк кој Шпанецот го доби со 7-3 за победа и пласман во следното коло на Индијан Велс.
 
 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе