Французинот беше „покосен“

Можеше да заврши многу лошо, тројца возачи излетаа на исто место, Зарко го извлече најдебелиот крај (ВИДЕО)

Финалната трка од сезоната во Мото ГП донесе сериозен инцидент, тројца возачи излетаа на исто место а најдебелиот крај го извлече Жоан Зарко, Французинот беше „покосен" од моторот на Икер Лекуона.

Сезоната во Мото ГП заврши денеска со трката во Валенсија. Марк Маркез ја заокружи доминацијата и триумфираше пред Фабио Квартараро и Џек Милер.

ГН на Валенсија ќе се памети како последната трка на големиот шампион Хорхе Лоренцо, но за малку можеше да остана запишана и по голем инцидент. На 14 круга до крајот, во свиокот број шест излетаа тројца возачи. Прв контрола загуби Петручи, потоа Зарко а на крајот Лекуона.

Најдебелиот крај го извлече Зарко, „Французинот беше „покосен“ од мотоорот на Лекуона, направи атрактивно салто и за среќа помина само со ситни повреди.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе