Австралија Опен

Моќен настап на Федерер против Краиновиќ за пласман во следното коло на Австралија Опен

Роџер Федерер немаше проблеми против српскиот тенисер Филип Краиновиќ, го победи лесно со 3-0 во сетови и се пласираше во третото коло на Австралија Опен. 

Настапот на Федерер на Австралија Опен засега оди според очекувањата, денеска како што и се прогнозираше настрада Србинот Краиновиќ.
 
Федерер го доби првиот сет со 6-1, Краиновиќ беше нешто подобар во вториот сет во кој му зема четири гејма на Роџер, но третиот заврши со идентични 6-1 како и првиот сет.
 
Во третото коло Федерер ќе игра против Милман кој го совлада Хуркач исто така со убедливи 3-0.
 

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе