АТП Шангај

Младите момци покажаа заби во Шангај, по Ѓоковиќ падна и вториот носител Федерер

Александар Зверев по голема битка го доби мечот против Роџер Федерер со 2-1 во сетови и се пласираше во полуфиналето на АТП мастерсот во Шангај.

Фаворите немаа свој ден во Шангај, по Новак Ѓоковиќ, падна и вториот носител Роџер Федерер. Швајцарецот спаси дури пет меч топки, но немаше сили да му се спротивстави на расположениот Александар Зверев. 

Младиот Германец го реши првиот сет во своја корист со 6-3, беше подобар и во вториот сет и веќе тука можеше да го фрли на колена противникот. Но популарниот Федекс покажа зошто е еден од најдобрите на сите времиња. При водство на противникот од 5-4 во сетови и 40-0 во гемови, тој се врати во живот и се избори за тајбрејк, каде спаси уште две меч топки на противникот и на крајот го доби сетот со 6-7. 

Роџер Федерер сепак не успеа да продолжи во исто темпо во третиот решавачки сет, па Александар Зверев го доби овој дел од мечот со 6-3 и со победа од 2-1 се пласираше во полуфиналето.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе