АТП Шангај

Младите момци покажаа заби во Шангај, по Ѓоковиќ падна и вториот носител Федерер

Александар Зверев по голема битка го доби мечот против Роџер Федерер со 2-1 во сетови и се пласираше во полуфиналето на АТП мастерсот во Шангај.

Фаворите немаа свој ден во Шангај, по Новак Ѓоковиќ, падна и вториот носител Роџер Федерер. Швајцарецот спаси дури пет меч топки, но немаше сили да му се спротивстави на расположениот Александар Зверев. 

Младиот Германец го реши првиот сет во своја корист со 6-3, беше подобар и во вториот сет и веќе тука можеше да го фрли на колена противникот. Но популарниот Федекс покажа зошто е еден од најдобрите на сите времиња. При водство на противникот од 5-4 во сетови и 40-0 во гемови, тој се врати во живот и се избори за тајбрејк, каде спаси уште две меч топки на противникот и на крајот го доби сетот со 6-7. 

Роџер Федерер сепак не успеа да продолжи во исто темпо во третиот решавачки сет, па Александар Зверев го доби овој дел од мечот со 6-3 и со победа од 2-1 се пласираше во полуфиналето.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе