Пристигна соопштението кое се чекаше со месеци

Михаел Шумахер може да биде горд, Мик Шумахер доаѓа во Формула 1!

Мик Шумахер, синот на легендарниот Михаел Шумахер, следната сезона ќе биде дел од Формула 1, младиот Германец ќе вози за Хас.

Пристигна соопштението кое се чекаше со месеци, утрово Хас го потврди Мик Шумахер за сезоната 2021, младиот Германец ќе му биде тимски колега на Рузинот Никита Мазепин.

„Не можам да ви опишам колку сум среќен што ќе бидам дел од гридот на Формула 1, едноставно немам зборови“ – вели Мик Шумахер кој стави потпис на долгогодишен договор.

„Сакам да им се заблагодарам на Хас, Скудерија Ферари и академијата на Ферари што ми укажаа доверба. Сакам да изпратам порака до моите родители, ве сакам многу, ви должам се“.

Мик Шумахер своето деби зад воланот на Хас во Формула 1 ќе го има во петок, кога ќе биде дел од првиот слободен тренинг за втората трка во Бахреин.

Тој потоа ќе се насочи кон освојување на титулата во Формула 2, каде во моментов е лидер на табелата.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе