Формула 1

Мерцедес доминира во Силверстоун, пол позиција за Хамилтон, до него ќе стартува Ботас

Ништо ново, болидите на Мерцедес и во Силверстоун покажаа дека се далеку пред другите, Хамилтон убедливо дојде до пол позицијата, а до него е неговиот клупски колега Валтери Ботас. 

Хамилтон по рекорден седми пат ќе стартува од првата позиција на својата домашна патека во Силверстон. Тој патеката ја заврши за 1:24.303 што беше за цела секунда побрзо од третиот Макс Верстапен. Најблиску до Хамилтон очекувано беше Ботас.
 
Во вториот ред покрај Верстапен ќе стартува Шарл Леклер од Ферари. Петти е Норис од Мекларен, па Строл од Рејсинг Поинт.
 
Себастијан Фетел ќе стартува десети, а Нико Хулкенберг кој влета наместо Перез кој има коронавирус ќе почне од 13 позиција.

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе

Некогаш, долго после нашава посета на овој свет ќе се појави некој кој ќе го интересира нашиот престој тука.

повеќе