УС Опен

Медведев му се обрати на Ѓоковиќ: За мене ти си најдобриот тенисер на сите времиња

Данил Медведев му се извини на Новак Ѓоковиќ што го победи и што не му дозволи да испише историја, но му рече дека тој е најобриот во историјата. 

Се беше подготвено за победа на Ѓоковиќ, а календарски грен-слем и издвојување пред Федерер и Надал по бројот на најважните трофеи. Но, Данил Медведев одигра перфектен меч и победи со 3-0.
 
„Првпат сум вака нервозен додека давам победнички говор. Прво извинете и Новак и публиката што ви ја расипав забавата, знаеме сите за каква историја играше Новак. Сакам само да речам, ова го немам кажано никогаш и никаде досега, но Новак, за мене ти си најдобриот тенисер во историјата“, изјави Медведев по мечот.
 
„Со Новак е секогаш тешко да се игра. Ме прашувавте пред финалето дали имам план во главата, за овој човек треба да имате 15 планови, бидејќи колку пати и да сум победил или изгубил против него досега, секој меч бил различен. За среќа добро ме служеше сервисот денеска. Сакам само да завршам со честитки до мојата сопруга. Денеска е посебен ден за нас, имаме тригодишнина од бракот и си велев, ако не победам во финалето, ќе немам време да купам подарк, но еве го подарокот“.
 
Ова за Медведев беше прв грен-слем турнир.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе