Австралија опен

Медведев ќе игра против Надал во големото финале на Австралија опен

Данил Медведев со 3-1 во сетови го совлада Стефанос Циципас и закажа финале на Австралија опен против Рафаел Надал. 

Првиот сет беше изедначен, се играше тајбрејк кој го доби Медведев со 7-5. Во вториот Циципас беше подобар со 6-4 и изедначи на 1-1.
 
Третиот сет му припадна на Медведев со 6-4, а во четвртиот беше најубедлив, 6-1 за конечна победа од 3-1 во сетови.
 
Во финалето Медведев ќе игра против Рафаел Надал кој претходно исто така со 3-1 го победи Беретини.

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе